sümüklüce mantarı

Ayıca ,Sümüklüce Mantarı Yemeği
 
Havalar döndü.
İlkbaharın  eli kulağında.
Gök gürlemeğe ve şimşekler çakmağa başladı. Kuzu Kulağı mantarı da yakın da sofralarımıza düşer. Mantar de ne diyecekseniz.
Yediğimiz mantardan bahsedeceğiz işte , bilim adamlarınca ne hayvan , ne bitki , başka bir alem olarak adlandırılan bizim için bir besin kaynağı biz şimdilik yememize bakalım.
Paylaşmak istediğim mantar Ayı Mantarı , Sümüklüce,Ayıca hatta Ayı boku bile  olarak adlandırılan bir mantar.
Pazara pek inmeyen , zehirli olmadığı ve bol bulunabilmesine rağmen tüketilmeyen bir mantar türü. Ormanlık alanlar da ve açıklık diye tabir ettiğimiz çayırlık alanlar içinde bol olarak toplu olarak bulunabilen bir mantar . Ayıca , Ayı Mantarı , Sümüklüce mantarı olarak adlandırılan mantarımızın Şapkası ve sap kısmı çok açık kahverengi sporları taşıyan Lamellerin rengi sarımtırak şapka kısmı sümüksü bir madde ile kaplı olduğu için çürüdüğü zaman boka benzetildiğinden de Ayı boku adı ile bile adlandırılmaktadır.
 
 Yaşadığınız yerde bir Pazar günü doğaya açılıp biraz da mantar falan toplayayım dediğiniz de Mantar toplamak emek ister eğilip kalkacaksınız spor yerine geçer ve aynı zamanda da ev ekonominiz için de toplama yoluyla üretim yaptığınız için de ekonomi sağlamış olursunuz , güzel bir uğraş yaşamış olursunuz ayrıca. Mantarımız kolay ve bolca bulacağınız bir mantar. Topladınız mantarı , mantar topladığınız yerde saplarının uçlarından ( Misellerinden) temizleyiniz acizane tavsiyem de hiçbir mantarı topladıktan sonra ve temizliğini yaptıktan sonra naylon torbalarla yaşadığınız yere getirmemeniz.
 Mantarımızı saplarından ayıkladık ama lamel kısmını ve şapka kısmının üstünü temizlemek kısmı uzun süreceği için evde temizlemek zorundayız. Zamanımız ve temizleme yapacağımız yerde su kaynağı varsa onu da orada temizleyelim. Yoksa evde temizleyeceğiz . Mantarımızın tüketilmemesinin veya pazara inmemesinin sebebi biraz zahmetlice olmasından.
Mantarları genel olarak tanımak isteğimizde ;
Bu şekildedir.
Mantarımızın dışındaki diğer mantarlarlar saplarının altından misel ve kapçıklarından arındırıldığında doğrudan tüketilebilirler.
Mantarımızı topladığımız yerde saplarının altındaki misellerden (Sapın ucundaki bağlantılardan) Mantar topladığımız yerde veya dinlendiğimiz yerde ayıklamıştık. Şimdik mantar ayıklama izleğimiz de , Şapkanın altındaki lamelleri ayıklayıp ardından şapkanın üzerindeki sümüksü zarı temizlememiz gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra mantarı tüketebileceğiz. Bu mantarımız diğer mantarlara göre bir sürü uzun işlemden sonra gördüğünüz gibi tüketilebiliyor.
Sıra geldi nasıl tüketeceğiz.
Biz iki yol izliyoruz.
Yumurtamızı bir kaba kırıyoruz içine göz kararı tuz ve kara biberimizi koyuyoruz. Bir kaba unumuzu döküyoruz. Mantarlarımızı saplarından ortadan şapka kısmına doğru eşit olarak kesip önce yumurtalı kaba ardından una bulayıp tavamızdaki kızgın yağa atıyoruz. Kızartma işlemi bittikten sonra taze soğanı veya kuru soğanı maydanoz ile ufak ufak parçalara ayırıp kızarttığımız mantarların üzerine döküp tüketiyoruz.
Sarımsaklı yoğurt yapıp bile denedik.
İkinci izlediğimiz yol ise mantarları ince ince kıyıp buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya atıp mantarlı pide yaptığımız da tüketiyoruz.
Uzunca bir yazı oldu mantarlar için ama gidip de boş dönmektense birazcık uğraşıp doğanın nimetlerinden faydalanmamanın anlamı yok diye biraz da hanımla baş başa olmanın tadını yaşamak lazım diye toplamakta fayda var.
Ellerinizi birlikte yıkarsınız, çıkıncaya kadar .
Kalın sağlıcakla
 
 
 
 
27.02.2010

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !