Üç Soru

 

ÜÇ SORU                                                  Safranbolu, 4.03.2006

Eski Yunanda, Sokrat bilgiyi saklaması sebebiyle saygıdeğer bir ün yapmıştı...

 Bir gün bir tanıdık, büyük filozofa rastladı ve dedi ki,

"Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?" Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat.Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum.

Buna “Üçlü Filtre Testi” diyorum ben. Arkadaşım hakkında benimle konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir.

İstersen bu tanımı biraz daha açayım:

 Birinci filtre  "Gerçek Filtresi ": Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin? "Hayır," dedi adam "Aslında bunu sadece duydum ".“Tamam," dedi Sokrat. Demek oluyor ki, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. 

Bunda anlaştığımıza göre dedi sokrat,

ikinci filtreyi de söyleyebilirim: İyilik filtresi. Bununla şunu amaçlıyorum, arkadaşım  hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi? Yani, olumlu mu  yoksa olumsuz mu bir bilgi ya da haber.

 Adam: bu dediğin ölçüye göre, söylemek istediğim konu gerçekten de hiç de iyi bir şey sayılmaz.

"Öyleyse," diye devam etti Sokrat, sen bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve de bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin,

çünkü geriye bir filtre daha kaldı:

"İşe yararlılık filtresi". Bununla da şunu kastediyorum: Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı? Sokratı dinleyen adam, bu soruyu da “hayır” diye cevapladı.

Sokratın adama son sözü şu oldu; İnsan bir şeyin doğru olduğundan emin değilse, bu şey iyi değilse ve işe yarar bir nitelik  taşımıyorsa onu söylememeli , yapmamalı ve tavsiye etmemelidir. Yani her  insan yaşadığı müddetçe kendisine şu üç soruyu devamlı sormalıdır:

YAPTIĞIM, SÖYLEDİĞİM VE HATTA DÜŞÜNDÜĞÜM BİR ŞEY;

  “ DOĞRU MU  ?”,     

 İYİ Mİ  ?”,  

 İŞE YARAR MI ? “

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !